Skip to main content

Verbalna i neverbalna komunikacija se udružuju i stvaraju pravu simfoniju povezanosti.

Međutim, ponekad simfonija nije moguća jer nemamo idealno poslovno okruženje – svaki dan je drugačiji. Dešava se da u komunikaciji ne gledamo ljude direktno u oči iako pratimo sve šta on/ona govori. Za to možemo okriviti nedostatak vremena ili multitasking. U tom slučaju, ako osoba koja razgovara sa nama smatra da je to neprikladno, treba odmah da se pozabavi tim pitanjem i da ga otvoreno i bez odlaganja podijeli.

Većina je dobro upoznata sa ovom tematikom, ali podsjetnik je uvijek dobrodošao. Dakle, hajde da istražimo balans između onoga što je rečeno i onoga što je izraženo bez riječi, kao i važnost poštovanja toga.

  • Umjetnost slušanja – Pravo slušanje je postalo rijetkost. Toliko smo fokusirani na formulisanje naših odgovora da često zaboravljamo da u potpunosti upijemo ono što drugi govore. Verbalna komunikacija gubi svoju moć ako ne slušamo aktivno.
  • Prekidanje dijaloga – Prekidanje je postalo sasvim uobičajeno u mnogim razgovorima. Hitnost da izrazimo svoje misli ne smije biti važnija od toga da dozvolimo drugima da završe. Poštovanje pauza, održavanje kontakta očima i prepoznavanje govora tijela sagovornika su dio neizgovorenog dogovora koji omogućava lijep dijalog.
  • Neverbalni znaci – Zamislite da kažete „Dobro sam“, uz osmijeh dok vam ramena padaju, ili izjavite „Potpuno razumijem“, izbjegavajući kontakt očima. Naša tijela često otkrivaju više od naših riječi. Dozvolimo našoj neverbalnoj komunikaciji da odrazi istinu naših riječi i emocija.
  • Poštovanje: temelj komunikacije – U srcu efikasne komunikacije leži poštovanje. Kada prekidamo, ignorišemo neverbalne znakove ili ne slušamo istinski, podrivamo suštinu komunikacije.

Ne zaboravite – istinski komunicirati znači slušati, poštovati i uskladiti naše riječi sa neizgovorenim jezikom naših tijela. Lideri imaju priliku da daju svoj primjer i vode druge ka dubljoj i autentičnijoj vezi gdje riječi i djela govore zajedno.