Greške su neizbježne u liderstvu. Način na koji lider reaguje na te greške često ima trajniji uticaj od same greške.
Neki lideri prebrzo donose zaključke, preuveličavaju ozbiljnost ili brzo izriču kazne. Oni vjerovatno o tome razmišljaju kao o načinu da zadrže kontrolu ili praktikuju autoritet, ali to može dovesti do kulture zastrašivanja na radnom mjestu gdje zaposleni nisu motivisani da preuzmu rizik ili se potpuno posvete.
Šta tjera lidere da pretjerano reaguju?
- Potreba za kontrolom – Za neke lidere, kazna i mikromenadžment su efikasni načini održavanja kontrole. Međutim, ovaj pristup ne gradi odgovarajući autoritet ili lojalnost.
- Nesigurnost ili nedostatak povjerenja – Lideri koji se osjećaju nesigurno u svojoj ulozi, vide greške kao lične prijetnje. Oni pretjerano reaguju da bi dokazali da su oni ti koji „kontrolišu“ i da su „greške neprihvatljive“.
- Nedostatak konstruktivnog feedback-a – Kažnjavanje se čini kao najbrži način da se riješi problem. Kada se uradi kako treba, konstruktivni feedback zahtijeva vještinu, strpljenje i iskustvo, što nije tako jednostavno kao ukazivanje na greške.
Posljedice
Oštri odgovori mogu riješiti grešku, ali ne sprečavaju buduće greške niti podstiču rast. Zaposleni koji se plaše kazne vjerovatnije će sakriti svoje greške, prebaciti krivicu ili izbjegavati odgovornost.
U najgorem slučaju, dešava se da lideri kažnjavaju svakoga, što dovodi do pitanja povjerenja i stava „mi protiv njih“ koji sprečava saradnju i rast.
Kako se pozabaviti greškama vaših zaposlenih?
- Napravite pauzu prije nego što reagujete: Kada se desi greška, odvojite trenutak da razmotrite kontekst i prikupite sve relevantne informacije. Brze osude često dovode do kasnijeg žaljenja.
- Saslušajte drugu stranu: Dajte zaposlenima priliku da objasne šta se dogodilo. Razumijevanje osnovnog uzroka može dovesti do boljih rješenja i spriječiti da se greška ponovi.
- Promovišite rast: Ohrabrite učenje na greškama. Razgovarajte o tome šta se može poboljšati i postavite korake da se to u budućnosti ne dogodi.
- Ponudite konstruktivni feedback: Fokusirajte se na ponašanje, a ne na osobu. Budite jasni i konkretni o tome šta treba poboljšati.
- Oprostite manje probleme: Ne zaslužuje svaka greška trenutnu reakciju. Ponekad je u redu oprostiti kako biste stvorili okruženje sa više podrške.