Ljudski je griješiti, božanski praštati. – Aleksandar Poup (1711)
Da li je vaš zaposleni perfekcionista? Ako jeste, da li je to dobro za njega/nju? Da li je to dobro za kompaniju?
Prvo, hajde da napravimo razliku između adaptivnog i maladaptivnog perfekcionizma.
Adaptivni je zdrav tip perfekcionizma sve dok je osoba fokusirana na stvarni posao, onaj koji je zaista važan.
S druge strane, maladaptivni je negativna vrsta perfekcionizma gdje je osoba rijetko zadovoljna onim što radi i gdje odmah odbacuje sve što nije besprekorno. Naredni redovi govore o tome.
Problem kod većine perfekcionista je što svakom zadatku daju isti značaj i imaju takozvanu „tunelsku viziju“ – fokusirani su na mali dio nečega, a zanemaruju ostalo. Ovo može značajno da uspori stvari.
Štaviše, perfekcionisti su uvijek pod velikim pritiskom pa kada naprave grešku, često kažnjavaju sebe govoreći da nisu dovoljno dobri i počinju da preispituju sopstvene vještine. To dovodi do unutrašnje blokade i još većeg stresa. Nažalost, oni ne vide svoje greške kao šansu za učenje i rast.
Na kraju, oni misle da su drugi površni ako ne idu „dublje“. Ali vrlo često, ulazak u nepotrebne detalje, provjeravanje nečega dva ili tri puta nije potrebno kako to perfekcionisti misle. Ovo može stvoriti veliku napetost i nervozu u timu.
Ako je član vašeg tima perfekcionista i svjestan da je to problem, Vi, kao menadžer, treba da:
- Promovišite pozitivan način razmišljanja kada pristupate svim zadacima. Govorite koliko je važno biti pristan u sadašnjem trenutku, ne razmišljati previše o budućnosti ili se stalno vraćati u prošlost.
- Dogovorite se o rokovima. Uvijek dajte više vremena nego inače. Ako date manje, perfekcionista bi mogao da pogriješi zbog stresa. Postavljajte pitanja, kao što su: Da li je period od 3 sata dovoljan da završite zadatak?
- Stavite ga/je u tim sa nekim ko je sasvim suprotan. U početku će biti izazovno. Trebaće im neko vrijeme, ali će na kraju učiti jedni od drugih i naći pravu mjeru.