Otvorenost u poslovnom okruženju je dvosmjerna ulica. Sve strane moraju da daju svoj doprinos. U pitanju je sposobnost da se slobodno razgovara o problemima koji se dešavaju na radnom mjestu kako sa saradnicima tako i sa nadređenima. Međutim, otvorenost nije toliko prisutna i dobrodošla kao što bi pomislili.
Neki lideri podstiču zaposlene da govore otvoreno, ali nažalost, zaposleni su ti koji ponekad jednostavno nisu spremni za to. Razlozi su različiti – možda se plaše šta bi se moglo dogoditi ako se otvore, u strahu su da ne kažu nešto pogrešno ili da ih drugi osude. A možda je u pitanju nedostatak samopouzdanja?
Savjet za lidere: Izgradite okruženje puno povjerenja pa ćete kroz aktivno slušanje i otvorena pitanja otkriti prave razloge njihovog straha.
S druge strane, postoje lideri koji ne podstiču otvorenost niti dobro reaguju na nju. Uobičajeni izgovor koji daju za to što ne slušaju je – Nemam dovoljno vremena. Ali da li je zaista tako? Mislim da je to više nedostatak strpljenja nego nedostatak vremena. Možda je u pitanju problem sa povjerenjem. Nažalost, neki od njih ne vjeruju svojim članovima tima. Razlog više može biti potreba da se sve drži pod kontrolom i na taj način stekne titula „control freak“.
Savjet za zaposlene: Pronađite pravi trenutak za komunikaciju. Dajte feedback. Radite to često i neće biti pretjerane kontrole i dvostruke provjere.
Dakle, koja je strategija za obje strane? Kako promovisati otvorenost i time značajno unaprijediti radno okruženje? Prvi korak je da budete svjesni da postoji problem kojim se treba pozabaviti. Poslije toga – unajmite kouča 🙂
Rezultati koučinga su izvanredni: jači odnos, bolje slušanje, međusobno povjerenje i otvorenost bez ikakvih posljedica po zaposlene. Utaban put ka izvrsnosti u poslovanju. Razvijanje ovakvog poslovnog okruženja je od ključnog značaja. Čvrsto vjerujem da uvijek ima prostora za više otvorenosti.
Savjet:
Često se ponašamo prema ljudima onako kako bismo željeli da se oni ophode prema nama. Budite otvoreni i postavljajte otvorena pitanja, slušajte šta imaju da kažu i pokušajte da saznate kako bi oni voljeli da se prema njima postupa.